Election Results 2021

November 2, 2021
(Updated at 9:13am, to included new information about the Trish Yanni/Ron Kennell situation)

STEUBEN COUNTY, NY – From the Steuben County Board of Elections:
John Buckley 998
Rich Argentieri 543

(Absentees are still being counted in that race and other races)

2nd Ward – Jeff Brown (D) 67 – Christina Hancock (R) 136
4th Ward – Joe Bob (D) 57 – Mike Morey (R) 80
7th Ward – Kevin Valentine (R) 118 – Write In’s 2
9th Ward – Ron Nasca (D) 67 – Bob Colucci (R) – 152

Wards with Uncontested Races:
1st Ward – Melissa Ponticello (D) 60
3rd Ward – John Allison (D) 77 (1 write in also)
5th Ward – Daniel Warriner (R) 132
6th Ward – Jessica Cleveland (R) 87
8th Ward – James M. Bassage (R) 116
10th Ward – John Carbone (D) 104

Town of Hornellsville:
Ballots: 686
David Oakes (DEM) 222 31.99%
Ronald E. Kennell (REP) 410 59.08%
Write-in 62 8.93%
Update in Hornellsville: We’re waiting to find out more about what will happen in the Trish Yanni race, because the late Ron Kennell received more votes than Yanni. At this point, we’re told that there will be a special election next year, and in the meantime, the Hornellsville town board will appoint someone to fill the remainder of that term for the Kennell seat.

Town of Hartsville:
Town Supervisor (2 Year Term) (Vote for 1)
Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178
Leon Lee Woodworth, Jr. (DEM) 76 44.19%
Kriste Lee Gerhard (REP) 96 55.81%
Write-in 0 0.00%
Total 172 100.00%

Town Clerk (2 Year Term) (Vote for 1)
Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178
Katherine Burdick (DEM) 61 36.97%
Ashley Gibson (REP) 104 63.03%
Write-in 0 0.00%
Total 165 100.00%

Councilman (4 Year Term) (Vote for 2)
Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178
Russell M. Gerow (REP) 116 54.98%
Heidi Margeson (For) 90 42.65%

Write-in 5 2.37%
Total 211 100.00%

Superintendent of Highways (2 Year Term) (Vote for 1)
Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178
DL Buddy Getman (REP) 141 94.63%
Write-in 8 5.3

Town of Fremont:
Town Supervisor (2 Year Term) (Vote for 1)
Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 234
Emily M. Murray (REP) 182 100.00%
Write-in 0 0.00%
Total 182 100.00%

Town Clerk (2 Year Term) (Vote for 1)
Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 234
Susan M. Peck (REP) 191 99.48%
Write-in 1 0.52%
Total 192 100.00%

Councilman (4 Year Term) (Vote for 2)
Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 234
Cindy Smith (REP, AVO) 179 57.37%
REP 165 52.88%
AVO 14 4.49%
Berton W. Candee (No) 54 17.31%
Dean Kiefer (AVO) 75 24.04%
Write-in 4 1.28%
Total 312 100.00%

Superintendent of Highways (2 Year Term) (Vote for 1)
Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 234
Thomas M. Flansburg (REP) 142 88.75%
Write-in 18 11.25%
Total 160 100.00%

————–
ALMOND RESULTS:

Supervisor (Vote for 1)
Town of Almond: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 388
Charles E. Gaynor (DEM) 95 25.82%
Daniel P. Hegarty (REP) 273 74.18%
Write-in 0 0.00%
Total 368 100.00%

Town Clerk/ Tax Collector (Vote for 1)
Town of Almond: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 388
Julie Phillips (REP) 322 99.38%
Write-in 2 0.62%
Total 324 100.00%

Town Justice (Vote for 1)
Town of Almond: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 388
Teresa L. Jaycox (REP) 336 99.70%
Write-in 1 0.30%
Total 337 100.00%

Councilman (Vote for 2)
Town of Almond: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 388
Jo-Anne Freeland (REP) 224 32.23%
Debra Castle-Harvey (Tea) 99 14.24%
Keith Stanley (DDD) 157 22.59%
Bryan Snyder (REP) 212 30.50%
Write-in 3 0.43%
Total 695 100.00%